20. maijā notika Muzeju nakts, kuras programmā šogad bija iekļauta arī Sv. Marijas Magdalēnas draudze un Sv. Ģimenes Māja. Atsaucoties pr. Andra Kravaļa un Ineses Švekles uzaicinājumam, tajā iesaistījās arī konsekrētās māsas, lai apmeklētājiem pastāstītu par konsekrēto dzīvi. Zīmīgi, ka abas ēkas – Sv. Marijas Magdalēnas baznīca un Sv. Ģimenes māja – vēsturiski ir bijušas daļa no senā cisterciešu klostera.

Mazliet par vēsturi
Pirmā Svētās Marijas Magdalēnas koka baznīca celta ap 1260. gadu Rīgas arhibīskapa Alberta II valdīšanas laikā (1253-1273) kā cisterciešu sieviešu ordeņa klosterbaznīca kapela. Klostera priekšniece Magdalēna, Kaupo (1217), Turaidas lībiešu valdnieka mazmeita, ziedoja līdzekļus mūra baznīcas ēkas celšanai, tāpēc arī tā tika nosaukta viņas svētās aizbildnes — sv. Magdalēnas vārdā. Pats klosteris bija atdalīts ar apkārtmūri un sniedzās līdz pat pilsētas nocietinājumu sienai, pie kuras vēl šodien redzams Jaunavu (senāk arī Klostera) tornis.
Baznīca bija celta cisterciešu stilā, vienkāršā iekšējā un ārējā veidojumā (bez krāsainām logu vitrāžām, bez skulptūrām, lai netraucētu iekšējo sakopojumu u.tml.). Arī tornis bija viens, neliels, ar vienu nelielu zvanu (Svētā Jēkaba katedrāles pusē). Sākotnējā ēka bijusi īsāka un šaurāka, bez prezbitērija un priekštelpas.
14. un 15. gadsimtā ēka tika paplašināta, izveidojot baznīcas sānu ārsienās 5 arku ailes un, piebūvējot sānu jomus, kā arī otro stāvu, kur virs sānu jomiem tika ierīkotas kapelas. Vidusjomā tika augstāk pacelti griesti, bet zem ēkas iebūvēts pagrabs mirušo apbedīšanai. Pēc kāda laika tika piebūvēts arī prezbitērijs.

18623482_804601076384194_4765351346201447090_o

Klosteri šodien

Māsas, piedaloties Muzeju nakts pasākumā, jau vien ar savu klātbūtni apstiprināja, ka arī mūsdienās ir cilvēki, kas izvēlas dzīvot dzīvi, kas veltīta Dievam un kalpošanai brāļiem un māsām. Masa Hannah Rita Laue no Betānijas dominikāņu māsu kongregācijas stāstīja par konsekrēto dzīvi Baznīcas vēsturē un par Dominikāņu ordeni. Māsa Natālija no Bērniņa Jēzus māsu karmelīšu kongregācijas stāstīja par kontemplatīvās dzīves aicinājumu – brāļiem un māsām, kas dzīvo klauzūrā, veltot dzīvi Dievam caur lūgšanu. Stāstot par Karmela garīgumu, viņa pieminēja Baskāju Karmela māsu ordeni Ikšķilē un Vissvētākās Jaunavas Marijas no Karmela Kalna Baskāju Brāļu ordeni Rīgā, Sv. Jāzepa draudzē, kā arī pastāstīja par savu kongregāciju.
Liliane Bertrand un Rita Refalo, Apustuliskās Oblātes Pro Sanctitate (sekulārais institūts) paskaidroja, kāda atšķirība ir starp kongregācijām un sekulārajiem institūtiem. Viņas pastāstīja arī par Apustulisko Oblāšu Institūtu un Pro Sanctitate ģimeni (Sociālie Animatori un Kustība Pro Sanctitate).
Muzeju nakts bija izdevusies – piedalījās ļoti daudz cilvēku, kurus intersēja tēma par klosteriem, kā arī senās klostera kriptas apskate, kur tagad ir iekārtots Sakrālo lietu muzejs. Daudzi uzdeva jautājumus un runājās ar masām pēc lekcijas.

Muzeju nakts noslēgusies. Tagad uz tikšanos Baznīcu naktī, kas šogad notiks 2. jūnijā!

 

Liliane Bertrand, Apustuliskā Oblāte Pro Sanctitate

Foto: Svētās Ģimenes māja